Skolledning

Mariam Osman Sherifay, rektor
sherifay@kistafolkhogskola.se
08-128 221 66

Åke Larsson, biträdande rektor
ake@kistafolkhogskola.se

Ali Ibrahim, ekonomiansvarig
ali@kistafolkhogskola.se

Mustafa Ahmed, lokalansvarig
mustafa@kistafolkhogskola.se

Receptionen 

Lana Kamaranreceptionist
info@kistafolkhogskola.se
bokning@kistafolkhogskola.se
lana@kistafolkhogskola.se
08-751 50 40

Administration

Ailin Abdullah, administratör och koordinator (tjänstledig)
ailin@kistafolkhogskola.se

Marie Larsson, administratör
ansokan@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, it-ansvarig
nuraden@kistafolkhogskola.se

Allmän kurs

Naida Begović, engelsklärare
naida@kistafolkhogskola.se

Aryati Binti Anuar, lärare i matematik och naturkunskap
aryati@kistafolkhogskola.se

Annelie Coleman, lärare i svenska, historia och samhällskunskap
annelie@kistafolkhogskola.se

BM Sundin, lärare i yoga och på socialpedagogutbildningen
bm@kistafolkhogskola.se

Amal Ibrahim, lärare i matematik och naturkunskap
amal@kistafolkhogskola.se

Åke Larsson, lärare i svenska, religion och samhällskunskap
ake@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, lärare i datorkunskap
nuraden@kistafolkhogskola.se

Amani Nour, lärare i sva och på barnskötarkursen samt arbetslagsledare på allmän kurs grund 
amani@kistafolkhogskola.se

Anna Paganus, lärare i svenska, sva, samhällskunskap och hälsopedagogik
paganus@kistafolkhogskola.se

Kristoffer Strand, lärare i svenska och sva
strand@kistafolkhogskola.se

Genet Yemane, lärare på vårdutbildningarna och i svenska (sva)
genet@kistafolkhogskola.se

Särskilda kurser

Fatima Abdulla, samordnare för arabiska och tajweed
fatima.abdulla@kistafolkhogskola.se

Mohammed Ali, lärare i arabiska och tajweed
mohammedali@kistafolkhogskola.se

Ahmed Amir, lärare i arabiska
ahmed.amir@kistafolkhogskola.se

Birgit Eriksson, lärare på distansutbildningen i socialpedagogik
birgit@kistafolkhogskola.se

Kerstin Gustafsson Figueroa, lärare i journalistik
kerstin.gustafsson@kistafolkhogskola.se

Sana Karom, lärare i arabiska
sana.karoum@kistafolkhogskola.se

Mohammed Lashin, lärare i arabiska
mohamed.lashein@kistafolkhogskola.se

Mohamed Lemine Ould Saleck, lärare i islamologi
ouldsaleck@kistafolkhogskola.se

Gulled Mohammed Ali, lärare i arabiska och tajweed
gulled@kistafolkhogskola.se

Vera Myrstedt, lärare på distansutbildningen i socialpedagogik
vera@kistafolkhogskola.se

Mukhiddine Shirinov, kursansvarig för Muslim chaplaincy och islam
mukhiddine@kistafolkhogskola.se

Svenska för invandrare

Abdullahi Abdulselem, lärarassistent, somaliska
abdullahi@kistafolkhogskola.se

Payman Ahmad, arbetslagsledare (tjänstledig)
payman.ahmad@kistafolkhogskola.se

Claus Andersson, SFI-lärare
claus@kistafolkhogskola.se

Faycal Belamri, lärarassistent, arabiska
faycal@kistafolkhogskola.se

Paul Frigyes, SFI-lärare

paul@kistafolkhogskola.se

Helena Häninen, SFI-lärare
helena@kistafolkhogskola.se

Maria Kahn, SFI-lärare
maria@kistafolkhogskola.se

Ayan Mohamed, SFI-lärare
ayan@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, administratör
nuraden@kistafolkhogskola.se

Etableringskurser och svenska från dag 1

Åke Larsson, administratör
ake@kistafolkhogskola.se

Suleiman Arale, verksamhetsutvecklare och lärare i svenska från dag 1
suleiman@kistafolkhogskola.se

Serviceavdelningen

Khadijo Abdi Ali, lokalvårdare

Shaza Jamshidi, lokalvårdare

Mustapha Khatib
mustapha@kistafolkhogskola.se

Kamaran Mohamed, husvärd
kamaran@kistafolkhogskola.se

Ali Osman, vaktmästare
ali.osman@kistafolkhogskola.se

Övrigt 

Anna Nygård, kommunikatör
anna@kistafolkhogskola.se