UTBILDNINGAR
OCH KURSER

Skolledning

Mariam Osman Sherifay, rektor
sherifay@kistafolkhogskola.se
08-128 221 66

Åke Larsson, biträdande rektor
ake@kistafolkhogskola.se

Ali Ibrahim, ekonomiansvarig
ali@kistafolkhogskola.se

Mustafa Ahmed, lokalansvarig
mustafa@kistafolkhogskola.se

Receptionen 

Sham Mohamedreceptionist & studieadmin

Lana Kamaranreceptionist (föräldraledig)

info@kistafolkhogskola.se
bokning@kistafolkhogskola.se
08-751 50 40

 

Administration

Marie Larsson, administratör
ansokan@kistafolkhogskola.se

Sham Mohamedadministratör
sham@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, IT-ansvarig, SFI-admin (tjänstledig)
nuraden@kistafolkhogskola.se

Ailin Abdullah, administratör och koordinator (tjänstledig)
ailin@kistafolkhogskola.se

Lärare/pedagogisk personal

Abrar Nazari, pedagog, SFI
abrar.nazari@kistafolkhogskola.se

Naida Begovic, lärare i engelska
naida@kistafolkhogskola.se

Aryati Binti Anuar, lärare i matematik och naturkunskap
aryati@kistafolkhogskola.se

Annelie Coleman, lärare i svenska, historia och samhällskunskap
annelie@kistafolkhogskola.se

BM Sundin, lärare på socialpedagogutbildningen
bm@kistafolkhogskola.se

Amal Ibrahim, lärare i matematik och naturkunskap
amal@kistafolkhogskola.se

Genet Yemane, vårdlärare
genet@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, studieadmin.
nuraden@kistafolkhogskola.se

Amani Nour, lärare i sva och på barnskötarkursen samt arbetslagsledare på allmän kurs grund 
amani@kistafolkhogskola.se

Kristoffer Strand, lärare i svenska och SVA
strand@kistafolkhogskola.se

Fatima Abdulla, samordnare för arabiska och tajweed
fatima.abdulla@kistafolkhogskola.se

Ahmed Amir, lärare i arabiska
ahmed.amir@kistafolkhogskola.se

Kerstin Gustafsson Figueroa, lärare i journalistik
kerstin.gustafsson@kistafolkhogskola.se

Sana Karom, lärare i arabiska
sana.karoum@kistafolkhogskola.se

Vera Myrstedt, lärare på distansutbildningen i socialpedagogik
vera@kistafolkhogskola.se

Mukhiddine Shirinov, kursansvarig för Muslim chaplaincy och islam
mukhiddine@kistafolkhogskola.se

Abdullahi Abdulselem, lärarassistent, somaliska
abdullahi@kistafolkhogskola.se

Payman Ahmad, arbetslagsledare SFI
payman.ahmad@kistafolkhogskola.se

Claus Andersson, lärare, samhällskunskap, SO
claus@kistafolkhogskola.se

Faycal Belamri, lärarassistent & ansvarig för marknadsföring
faycal@kistafolkhogskola.se

Paul Frigyes, skolkommunikatör &  lärare i samhällskunskap och SFI
paul@kistafolkhogskola.se

Helena Hänninen, SFI-lärare
helena@kistafolkhogskola.se

Ayan Mohamed, lärare, SFI/barnskötare
ayan@kistafolkhogskola.se

Henrik Zettergren, SFI-lärare
henrik@kistafolkholskola.se

Suleiman Arale, verksamhetsutvecklare och lärare i svenska från dag 1
suleiman@kistafolkhogskola.se

Waris Mahmoud, lärare, allmän kurs
waris@kistafolkhogskola.se

Serviceavdelningen

Khadijo Abdi Ali, lokalvårdare

Shaza Jamshidi, lokalvårdare

Mustapha Khatib
mustapha@kistafolkhogskola.se

Kamaran Mohamed, husvärd
kamaran@kistafolkhogskola.se

Ali Osman, vaktmästare
ali.osman@kistafolkhogskola.se