UTBILDNINGAR
OCH KURSER

ALLMÄN KURS

ALLMÄN KURS – YRKESINRIKTNING

YRKESUTBILDNINGAR

PROFILKURSER – ARABISKA & ISLAM

KORTA KURSER

KURSER FÖR NYANLÄNDA

ALLMÄN KURS

ALLMÄN KURS-YRKESINRIKTNING

YRKESUTBILDNINGAR

PROFILKURSER – ARABISKA & ISLAM

KORTA KURSER

KURSER FÖR NYANLÄNDA

Kista folkhögskola bedriver vid sidan av undervisningen även andra projekt. Ett av dem är EU-samarbetet “Flyktingar och migranter som återuppbyggare” som syftar till att öka utbildningsnivån hos migranter och flyktingar. Ett annat projekt är Elfte juli-priset som skolan har instiftat till minne av folkmordet i Srebrenica. Kista folkhögskola var även med och startade Muslim Aid Sweden. Läs mer om projekten nedan.

Flyktingar och migranter som återuppbyggare

Flyktingar och migranter som återuppbyggare

Läs mer

Elfte juli-priset

Läs mer

Muslim Aid Sweden

Läs mer