UTBILDNINGAR
OCH KURSER

ALLMÄN KURS

ALLMÄN KURS – YRKESINRIKTNING

YRKESUTBILDNINGAR

PROFILKURSER – ARABISKA & ISLAM

SÄRSKILDA KURSER

KORTA KURSER

KURSER FÖR NYANLÄNDA

SFI - SVENSKA FÖR INVANDRARE

På Kista folkhögskola kan du studera i en trygg och trevlig studiemiljö. Vi har behöriga och erfarna lärare och vi lägger upp dina studier efter din studieplan. Hos oss finns SFI för studieväg 1, 2 och 3 på för- och eftermiddagstid. Du kan läsa kurs A, B, C och D både på deltid och heltid. Vi erbjuder även yrkesorienterade kurser inom olika branscher som sjukvård och lokalvård.

Mer om oss

Kista folkhögskola ligger strax utanför Kista Galleria och två minuter från Kista tunnelbanestation.

Vi satsar på digital presentationsteknik och våra elever får jobba med vårt digitala läromedel Swedish Online. Med Sweol får du tillfälle att studera och träna även hemma. Som elev hos oss har du tillgång till Google Classroom, som förenklar kontakterna mellan dig och din lärare – både i och utanför skolan. Via andra hjälpmedel, som WhatsApp och Youtube-filmer, kompletteras dina digitala redskap så att du har hög tillgänglighet till undervisningen, även om du är frånvarande några dagar.

Vår personal är mångspråkig och pratar arabiska, kurdiska, somaliska, tigrinja, persiska och turkiska. Dessutom har vi tre språkstödjare. Ditt schema anpassas efter dina behov och våra  behöriga och erfarna lärare gör sitt bästa för att på ett enkelt och flexibelt sätt ge dig den bästa möjliga utbildningen.

Hos oss får du:

Individuell introduktion och uppföljning av studierna

Ljusa och centralt belägna lokaler

Modern IT-miljö och gratis wifi

Webbskola (Swedish online)

Digitala läromedel, Google Classroom, WhatsApp, Youtube och språkappar i din telefon

Flexibelt kursupplägg anpassat efter dina behov

Yrkesorienterade kurser inom olika branscher

Studiebesök

Varierad undervisning med fokus på att tala, skriva, läsa och lyssna

Flerspråkiga lärare och lärarassistenter