.
.
En ny kull blivande socialpedagoger har börjat på Kista folkhögskola. 
Att lära känna sig själva och varandra är ett huvudtema under studietiden.
Arbetet som socialpedagog handlar om att möta människor i kris – och i dessa möten ställs ofta  grundläggande personlighetsdrag på sin spets. Utbildningen till socialpedagog handlar därför om att våga möta andra – och sig själva.
– Vi har bland annat jobbat med visionboard, där vi presenterar oss själva genom att klistra upp bilder från vår bakgrund på ett kollage, säger BM Sundin, kursansvarig för utbildningen till socialpedagog.
Varför är det viktigt att lära känna de andra deltagarna väl?
– Det är ett underlag till att nå acceptans, gemenskap och respekt, som är centralt i yrkeslivet.
Den nya kullen socialpedagoger på Kista folkhögskola består av 22 deltagare, som ska examineras om två år.
.