Hedvig Larsson knyter fast ett snöre tvärs över klassrummet. I handen har hon en påse med klädnypor.
– Vi ska göra en gemensam tidslinje över medeltiden.

Fem veckors studier ska avslutas med redovisning. Deltagarna har arbetat i mindre grupper. Alla redovisar muntligen och hänger sedan upp sina arbeten på en lång rad. Närmare 30 stora pappersark, med historien nedtecknad, ska sättas i rätt ordning.
 – Min affisch borde hänga först, säger Ben Sebhatlab, som har skrivit om begreppet “feodalism”.
– Nä, men vikingarna borde väl hänga allra först?

På en och en halv timme får vi hela medeltiden presenterad, allt från vikingar till Birger Jarl och Magnus Ladulås. Det handlar om digerdöden och pesten, om Dalauppror och Dackefejd, om drottning Margareta och den Heliga Birgitta.
 – Hon hade åtta barn och 600 uppenbarelser, säger Irene Lääkäri. 1391 blev hon helgonförklarad.

Om Stockholms blodbad och om 100-åriga kriget.
Det längsta kriget i världshistorien, säger Anton Sundström.

Det handlar om Gråmunkar och Svartbröder, om vasaller och riddare, om begrepp som gille och skrå. Hansan redovisas och även korstågen.
Korstågen var religiösa krig, men de handlade inte om religion, säger Patrick Martinpuro Salamat. Det var inte lika heroiskt som man kan tro om man har sett Robin Hood. De flesta korstågen förlorades.

Längst bort på snöret hänger  affischen om Kalmarunionens upplösning och så Gustav Vasas död. Det var han som fick avsluta medeltiden.