Förra veckan hölls tre temadagar kring Afrikas horn med särskilt fokus på Eritrea. Programmet inleddes på torsdagen med en presentation om Eritrea för alla deltagare och lärare på skolan. Några hade klätt upp sig i traditionella eritreanska kläder och det bjöds på fika med kaffeceremoni och folkmusik.
– Meningen var att de skulle spela bara, men folk började dansa. Många deltagare sade att det var den bästa dagen på länge, berättar Nuraden Mohamed Ali som är en av de lärare som ansvarade för planeringen av temadagarna.

Programmet som fortsatte på kvällen och även under fredagen och lördagen, var öppet för allmänheten och det kom en hel del folk utifrån. Abdurahman Sayed som är ordförande för Londons centrum för kulturarv föreläste på temat identitet och integration, journalisten och forskaren Ali hindi talade om den pågående freds- och demorkatiseringsprocessen på Afrikas horn och Dr Adem Hussen talade om medborgarskap och mångfald på Afrikas horn ur ett historiskt perspektiv.