Från och med måndag den 7 december kommer vi på Kista folkhögskola enbart arbeta med distansundervisning. Skolans lokaler håller stängt till dess att vårterminen startar den 11 januari 2021. Beslutet om att övergå till distansundervisning togs efter torsdagens pressträff då statsminister Stefan Löfven meddelade att alla gymnasieskolor i landet åter ska upphöra med all undervisning på plats.

Ni som som går ut från gymnasiekursen den här terminen kommer att bjudas in till en kort avslutningsceremoni så att vi kan fira er gymnasieexamen tillsammans. Alla ni andra kommer att kunna vara med på länk.

– Det är en komplex situation vi befinner oss i. Vi måste alla hjälpas åt och jag är tacksam för att ni kämpar på i den här påfrestande situationen. Håll ut! Tillsammans kommer vi att klara det, säger skolans rektor Mariam Sherifay.

Fram till jullovet kommer all personal att arbeta på distans och undervisningen fortsätter genom plattformen google classroom.