Skolledning

Mariam Osman Sherifay, rektor
sherifay@kistafolkhogskola.se
08-128 221 66

Åke Larsson, biträdande rektor
ake@kistafolkhogskola.se

Ali Ibrahim, ekonomiansvarig
ali@kistafolkhogskola.se

Mustafa Ahmed, enhetschef för huset
mustafa@kistafolkhogskola.se

Receptionen 

Waris Mahamud, receptionist
info@kistafolkhogskola.se
bokning@kistafolkhogskola.se
08-751 50 40

Administration

Ailin Abdullah, administratör och koordinator (tjänstledig)
ailin@kistafolkhogskola.se

Marie Larsson, administratör
ansokan@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, it-ansvarig
nuraden@kistafolkhogskola.se

Allmän kurs

Naida Begović, engelsklärare
naida@kistafolkhogskola.se

Aryati Binti Anuar, lärare i matematik och naturkunskap
aryati@kistafolkhogskola.se

Annelie Coleman, lärare i svenska, historia och samhällskunskap
annelie@kistafolkhogskola.se

Maja Didrikson, yogalärare
maja@kistafolkhogskola.se

Birgit Eriksson, vårdlärare
birgit@kistafolkhogskola.se

Amal Ibrahim, lärare i matematik och naturkunskap
amal@kistafolkhogskola.se

Åke Larsson, lärare i svenska, religion och samhällskunskap
ake@kistafolkhogskola.se

Amani Nour, lärare i svenska (sva) och samhällskunskap
amani@kistafolkhogskola.se

Hans Strömhäll, svensklärare
hans@kistafolkhogskola.se

Genet Yemane, svensklärare (sva)
genet@kistafolkhogskola.se

Särskilda kurser

Fatima Abdulla, samordnare för arabiska och tajweed
fatima.abdulla@kistafolkhogskola.se

Mumin Alannan lärare i ITL
mumin.alannan@kistafolkhogskola.se

Mohammed Ali,  lärare i arabiska och tajweed
mohammedali@kistafolkhogskola.se

Wahbalbari Amir lärare i ITL
wahbalbari@kistafolkhogskola.se

Kerstin Gustafsson Figueroa, lärare i journalistik
kerstin.gustafsson@kistafolkhogskola.se

Abdulkader Habib, t.f. kursansvarig för ITL
habib@kistafolkhogskola.se

Sana Karom, lärare i arabiska och tajweed
sana.karoum@kistafolkhogskola.se

Mohammed Lashin,  lärare i arabiska och tajweed
mohamed.lashein@kistafolkhogskola.se

Mohamed Lemine Ould Saleck, lärare i islamologi
ouldsaleck@kistafolkhogskola.se

Gulled Mohammed Ali,  lärare i arabiska och tajweed
gulled@kistafolkhogskola.se

Svenska för invandrare

Abdullahi Abdulselem, lärarassistent, somaliska
abdullahi@kistafolkhogskola.se

Payman Ahmad, arbetslagsledare
payman.ahmad@kistafolkhogskola.se

Faycal Belamri, lärarassistent, arabiska
faycal@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, administratör
nuraden@kistafolkhogskola.se

Erica Nilsson, SFI-lärare
erica@kistafolkhogskola.se

Kristoffer Strand, SFI-lärare
strand@kistafolkhogskola.se

Birgitta Wallhorn, SFI-lärare
birgitta@kistafolkhogskola.se

Sonja Wolf, SFI-lärare
sonja.wolf@kistafolkhogskola.se

Etableringskurser

Sylvia Wiese Joseph, svensklärare (sva)
sylvia@kistafolkhogskola.se

Serviceavdelningen

Mustapha Khatib
mustapha@kistafolkhogskola.se

Kamaran Mohamed, husvärd
kamaran@kistafolkhogskola.se

Shaza Jamshidi, lokalvårdare

Ratiba Anouti, husmor
ratiba@kistafolkhogskola.se

Ali Osman, vaktmästare
ali.osman@kistafolkhogskola.se

Elevhälsa

Jakob Lindberg, kurator
jakob@kistafolkhogskola.se
070 264 0806

Tommy Sandström, specialpedagog
tommy@kistafolkhogskola.se

Kommunikation och press

Anna Nygård, kommunikatör
anna@kistafolkhogskola.se

Khadija center

Mustafa Ahmed, enhetschef för huset
mustafa@kistafolkhogskola.se

Suleiman Arale, verksamhetsutvecklare
suleiman@kistafolkhogskola.se

Ahmed Amir, adminstratör
ahmed.amir@kistafolkhogskola.se