Personal

//Personal
Personal2019-02-06T12:34:54+00:00

Skolledning

Mariam Osman Sherifay, rektor
sherifay@kistafolkhogskola.se
08-128 221 66

Åke Larsson, biträdande rektor
ake@kistafolkhogskola.se

Ali Ibrahim, ekonomiansvarig
ali@kistafolkhogskola.se

Mustafa Ahmed, enhetschef för huset
mustafa@kistafolkhogskola.se

Receptionen 

Waris Mahamud, receptionist
info@kistafolkhogskola.se
bokning@kistafolkhogskola.se
08-751 50 40

 

Administration

Marie Larsson, administratör
ansokan@kistafolkhogskola.se

Ailin Abdullah, administratör och koordinator
ailin@kistafolkhogskola.se

Nuraden Mohamed Ali, it-ansvarig
nuraden@kistafolkhogskola.se

Allmän kurs

Åke Larsson, biträdande rektor
ake@kistafolkhogskola.se

Annelie Coleman
annelie@kistafolkhogskola.se

Hans Strömhäll
hans@kistafolkhogskola.se

Naida Begovic
naida@kistafolkhogskola.se

Aryati Binti Annar
aryati@kistafolkhogskola.se

Amal Ibrahim
amal@kistafolkhogskola.se

Amani Nour
amani@kistafolkhogskola.se

Hawo Ali
hawo.ali@kistafolkhogskola.se

 

SFI – Svenska För Invandrare

Payman Ahmad, arbetslagsledare
payman.ahmad@kistafolkhogskola.se

Ailin Abdullah, administratör
ailin@kistafolkhogskola.se

Kristoffer Strand
strand@kistafolkhogskola.se

Luis Soto
luis@kistafolkhogskola.se

Faycal Belamri
faycal@kistafolkhogskola.se

Iman Mohamed Hussein
iman@kistafolkhogskola.se

Abdullahi Abdulselem
abdullahi@kistafolkhogskola.se

 

Etableringskurser

Iman Mohamed Hussein
iman@kistafolkhogskola.se

 

Arabiska

Fatima Abdulla
fatima.abdulla@kistafolkhogskola.se

 Sana Karom
sana.karoum@kistafolkhogskola.se

Mohammed Lashin
mohamed.lashein@kistafolkhogskola.se

Gulled Mohammed Ali
gulled@kistafolkhogskola.se

Mohammed Ali
mohammedali@kistafolkhogskola.se

 

ITL – islamisk teologi och ledarskap

Abdulkader Habib, t.f. kursansvarig
habib@kistafolkhogskola.se

Ailin Abdullah, koordinator
ailin@kistafolkhogskola.se

Mumin Alannan
mumin.alannan@kistafolkhogskola.se

Wahbalbari Amir
wahbalbari@kistafolkhogskola.se

 

Koranstudier

Fatima Abdulla
fatima.abdulla@kistafolkhogskola.se

Ailin Abdullah, adminstratör
ailin@kistafolkhogskola.se

 

Serviceavdelningen

Mustapha Khatib
mustapha@kistafolkhogskola.se

Kamaran Mohamed
kamaran@kistafolkhogskola.se

Shaza Jamshidi, lokalvårdare

Ratiba Anouti, husmor
ratiba@kistafolkhogskola.se

Ali Osman, vaktmästare
ali.osman@kistafolkhogskola.se

 

Khadija Center

Mustafa Ahmed, enhetschef för huset
mustafa@kistafolkhogskola.se

Suleiman Arale, verksamhetsutvecklare
suleiman@kisafolkhogskola.se

Ahmed Amir, adminstratör
ahmed.amir@kistafolkhogskola.se