Kista folkhögskola delar lokaler med Kista träff som ofta arrangerar möten och olika sorters kulturevenemang som vem som helst kan besöka. Den här veckan är det flera evenemang på Kista träff som är öppna för allmänheten.

På torsdag den 26 september är det först Goda grannars fika klockan 15.30 och därefter berättarcafé, eller sheeka wadaag, på somaliska som startar klockan 17.30. Båda arrangemangen hålls i Sverigesalen.

Goda grannars fika är ett initiativ från Kista folkhögskola som har varit återkommande under flera år. Tanken med Goda grannars fika är att träffas och knyta kontakter i stadsdelen.

Berättarcafét är också ett återkommande arrangemang och denna gång är temat de politiska, ekonomiska och sociala förändringar som sker i östra Afrika. Diskussionen utgår från frågor kring hur dessa förändringar påverkar Somalias politiska, ekonomiska och sociala vision.

På söndag den 29 september hålls en somalisk kultur- och litteratur kväll i Norgesalen med start klockan 17.

Varmt välkomna!